Vragen of onafhankelijk (gratis) advies nodig?


Wij staan voor je klaar voor al je vragen rondom leren en ontwikkelen in de akkerbouw en vollegrondgroenteteelt sector. Wil jij groeien in je werk, een cursus volgen of weet je nog niet goed wat je wilt in je loopbaan en wil je daarachter komen?

Neem contact met ons op. Wij denken gratis met je mee.

Telefoon: 0630601425
E-mail: hans@talentoogst.nl

Cursus Zoetwaterbeschikbaarheid – slim omgaan met water, zout en bodem

In het kort

De beschikbaarheid van voldoende zoetwater van de juiste kwaliteit wordt een steeds grotere uitdaging in de landbouw. Droge perioden, een toenemende watervraag en verzilting zorgen ervoor dat zoet water niet altijd vanzelfsprekend beschikbaar is. Dat vraagt om andere keuzes: welk water is beschikbaar, wat is de kwaliteit ervan en hoe kun je het zo effectief mogelijk inzetten? 

Zout in bodem en water speelt daarbij een belangrijke rol. Beregenen met brak of zout water kan gevolgen hebben voor gewassen, opbrengsten en bodemkwaliteit. Tegelijkertijd betekent de aanwezigheid van zout niet automatisch dat water onbruikbaar is. Door inzicht te krijgen in de kwaliteit van het beschikbare water en de effecten ervan op bodem en gewas, kun je beter bepalen welke mogelijkheden er zijn. 

Locaties en data
  • Via Scalda in Goes: 12 januari, 9 februari en 22 juni 2027
  • Via Vonk in Hoorn: 13 januari, 10 februari en 23 juni 2027
Duur 3 dagdelen
Kosten € 1.000,- (bij aanspraak op subsidie is de eigen bijdrage € 150,00)
Aanbieder Skill-ed.org
Trainers Guus Paardekoper en Bas Bruning

Wat biedt deze cursus

De cursus ‘Zoetwaterbeschikbaarheid – slim omgaan met water, zout en bodem’ biedt een praktisch overzicht van de uitdagingen én mogelijkheden rondom waterbeschikbaarheid in de landbouw en voor jouw bedrijf. Je leert hoe waterkwaliteit en verzilting samenhangen, welke effecten zout heeft op bodem en gewas en hoe je zelf metingen kunt uitvoeren. Ook ontdek je welke maatregelen je kunt nemen om het beschikbare water zo goed mogelijk te benutten en risico’s te beperken op jouw bedrijf. 

Aan het einde van de cursus heb je beter inzicht in de mogelijkheden binnen situaties waarin voldoende zoet water niet altijd beschikbaar is. Je weet hoe je de kwaliteit van bodem en water kunt beoordelen, wanneer het gebruik van brak water mogelijk is en welke maatregelen kunnen helpen om negatieve effecten te beperken. Zo kun je zelf keuzes maken die in jouw bedrijfsvoering passen. 

 

Wat je leert

  • Wat waterbeschikbaarheid en waterkwaliteit betekenen voor bodem, gewas en opbrengst
  • Welke rol verzilting speelt bij de beschikbaarheid en bruikbaarheid van water
  • Wat de effecten zijn van verschillende vormen van beregening met brak water
  • Hoe je zelf zout kunt meten in grond en water met eenvoudige middelen
  • Wat de kritieke zoutwaarden zijn in bodem en water – en waarom dat verschil belangrijk is
  • Hoe je kunt beoordelen welk water onder welke omstandigheden bruikbaar is
  • Welke maatregelen je kunt nemen om negatieve effecten van zout zoveel mogelijk te beperken en het beschikbare water optimaal te benutten 

Na afloop beschik je over praktische kennis die direct toepasbaar is op je eigen bedrijf. Je leert niet alleen risico’s rondom waterkwaliteit en verzilting herkennen, maar vooral hoe je bewuste keuzes kunt maken met het water dat beschikbaar is. Zo kun je slimmer omgaan met zoet en brak water, de bodemkwaliteit behouden en je bedrijfsvoering aanpassen aan veranderende omstandigheden. 

Inschrijven cursus(sen) trainingsprogramma

Je kunt dit nummer opvragen bij je werkgever. Kom je er niet uit? Neem dan even contact op met hans@talentoogst.nl